10 televíznych seriálov tohto roka, ktoré sa oplatí pozerať

Ako divákom, nám televízie prestierajú švédsky stôl televíznych seriálov. Skôr ako vás zlákame na naše seriálové bonbóniky, nesmieme zabudnúť na série, ktoré vyšli len prednedávnom, sú to napríklad Louie, Game of Thrones (Hra o tróny), Veep (Viceprezident), Orphan Black (Čierna sirota) alebo záverečné epizódy Mad Men (Kravaťáci).

10 televíznych seriálov tohto roka, ktoré sa oplatí pozerať

Kvitujeme niekoľko televíznych relácií, ktoré by ste si ako správny divák mali pozrieť. Niektoré z nich sa dostali na obrazovky ako dlho očakávané kino premiéry, iné zožali úspech a sledovanosť na internete. Čo majú spoločné je, vysoká sledovanosť na Netflixe, HBO, Amazone a iných televíziach. Nezáleží na tom, či je to len vražda v malom meste, dráma z metropoly, aféra z histórie alebo bežné starosti. Každý jeden diel si zaslúži vašu pozornosť a presvedčí o strhujúcom deji. Príjemné filmové vyžitie!

Peaky Blinders (vysiela televízia Netflix)

Predstavte si seriál Impérium- Mafia v Atlantic City, ktorý sa odohráva v Anglicku. Má úplne nový šat ako spomínaný seriál. Neskromne si ho dovolíme nazvať kasovým trhákom pre šokujúco inovatívny žáner drámy z drsného gangsterského prostredia. Seriál bol natočený na základe notoricky známej západnej smotánky rovnako zvučného mena. Snímka zachytáva príbeh prefíkaného vodcu klanu, Toma Shellbyho a jeho železnú vládu podsvetia v Birminghame okolo roku 1920. Riešia sa roztržky a pouličné bitky dedinčanov a ich hlúpe, hurónske vrieskanie (kedže sa prisťahovali a chcú na seba upozorniť). Formát uvedie do deja 1. svetovej vojny, poukáže na choroby vyvolané stresom a bežné nosenie žiletky vo vrecku nohavíc. Ak si nenecháte ujsť 2. sériu, bezpochyby nesklame a naservíruje neskrotného Toma Hardyho ako zapáleného rozprávača, ktorý strká nos tam, kam nemá. Teším sa spolu s vami.

Babylon (vysiela televízia Sundance)

Režisér Danny Boyle má na svedomí pilotnú seriálovú verziu. Patová situácia sa odohráva na pšeničnom poli, kde nájdu mŕtve mužské telo a živého, nehybne ležiaceho psa pri ňom. Na vyšetrovanie vraždy povolajú na slovo vzatého odborníka na vraždy z Londýnskej prokuratúry. Preskákal si úskaliami svojho povolania. Ocitol sa v hľadáčiku snipera, zúčastnil sa miestnych nepokojov a otestoval svoje lovecké inštinkty. Boyle smelo dopĺňa, že pôvod tejto spolupráce úzko súvisí s Jamesom Nesbittom, ktorý stvárňuje vyťaženého komisára. Scénaristi Sam Bain a Jessie Armstrong v tom istom čase pracovali na tvorbe sitcomu ˝Peep Show˝ a ˝Thick of It˝ (Je to sóda). Vyústilo to do strelenej časti ˝Black Mirror˝ (Čierne zrkadlo), v ktorej opisujú útržky z minulosti. Možno nie je taká ohurujúca ako celý seriál,ale úchvatne zachytáva ohováranie s chlácholením strednej vrstvy. Odkrýva ako neviditeľnosť a tuctovosť je len maskou, aby sme preskúmali ľudské jadro.

The Returned (televízia Sundance)

Kvalitne prepracovaný americký remake na francúzsky seriál Znovuzrodenie. Odporúčame pre plnosť deja, aby ste si pozreli pôvodný seriál. V týchto dňoch ho vysielajú na Netflixe. Malé mestečko eviduje hromadnú mortalitu- úmrtnosť starousadlíkov, ktorí sa záhadným spôsobom vracajú k životu. Mali byť mŕtvi takmer jedno desaťročie. Nie sú ani duchovia, a už vôbec nie živé bytosti. Novoprišilci sa usilujú vrátiť do svojich starých životov a zvykov. Komplikujú život žijúcim obyvateľom. Rozlúčili sa so svojimi drahými zosnulými a dnes sú z nich nešpecifikované bytosti. Zmietajú sa v pocitoch hnevu, žiaľu a smútku, pretože niečo také sa bežne nedeje. Hororový seriál citlivo reflektuje na každú zmenu, dej sa miestami plazí pohybom hada. Príbeh „krášlia” deti s prepadnutými očami a výplody najhorších nočných mor. To pravé orechové pre hororových labužníkov.

Bosch (televízia Amazon Prime)

Dobre vieme, prečo sme stavili na kriminálny seriál z pera Michaela Conellyho. Vynárajú sa v ňom 2 osoby, zásadový hrdina a novodobý zlatokop. Vybrali sme ho pre jediný dôvod- tým je Titus Welliver. Fanušíkovia seriálu Deadwood (Deadwood park), Sons of Anarchy (Zákon gangu) alebo Lost (Stratení), ľahko rozoznajú túto filmovú postavu od iných. Herec stvárňuje priamočiareho a extrovertného muža. Svojím hereckým výkonom prifarbil hĺbku a odtieň postavy Hieronyma Boscha, čo najautentickejšie. Policajt v Los Angeles je tak trochu čudák, prenasledujú ho démoni minulosti z prípadu vraždy dieťaťa. Má pomalý spád, postupne sa odhaľujú všetky okolnosti. Fanúšikovia seriálu Wire by mali spozornieť: Jamie Hector a Lance Reddick vo filme vystupujú ako Boschovi kolegovia.

Broadchurch (televízia BBC America)

Možno si pamätáte vyšetrovanie vraždy v malom meste prostredníctvom anglickej prokuratúry. Dostal sa do verejnej rozpravy, a o niečo neskôr sa stal vtedajším fenoménom. Američania prerobili niekoľko epizód do finálnej, pozerateľnej verzie. Jedna z častí sa volá ˝ Gracepoint ˝. Hlavná postava Doktor Who, ktorú stvárňuje David Tennant sa znovu objavil ako hlavný vyšetrovateľ prípadu. Je vysoká pravdepodobnosť, že väčšina divákov si nepozrela pôvodnú kriminálku. Náboj príbehu dodala jedna z hlavných postáv Olivia Colman. Ďalším podstatným faktom je, že kriminálka je z polovice nevyriešenou záhadou. V druhej polovici prebieha rýchle procesné vyšetrovanie. Do popredia sa dostáva pátracia časť, kde všetko dostáva rýchly spád.

Man Seeking Woman (televízia FXX)

Parafrázujme to na muža, ktorý sa usiluje získať si priazeň ženy. Je ťažké predstaviť si, ako M.I.A ( anglická speváčka pôvodom zo Srí Lanky), randí s iným, ako smoliarom Joshom Greenbergom. Ženy s ťažkosťami budú odolávať šarmu jej priateľa, ktorý žije vo svojej bublinke. Stať so mohol kýmkoľvek, ale prečo si za vzor vybral Adolfa Hitlera, ostáva nejednému divákovi rozum stáť. Stráca svoje mužské ego a vynahrádza si to flámovaním v kluboch. Humorista Simon Rich navrhol filmovú kompozíciu deja podľa knižnej predlohy ˝The Last Boyfriend on Earth˝ (Posledný muž na planéte). V Joshovej mysli sa objavujú Trolovia a ženy, ktorým sa bridí myšlienka na svadbu. (Ako toto mohla vymyslieť autorka knihy?). Hlavný hrdina si lieči zlomené srdce, nechýba prirodzený žiaľ, alebo nočné úlety. Eric André ako Joshov nerozlučný kamarát by mal byť odmenený za zásluhy výkonom hodným medaily.

Fortitude (televízia Pivot)

Dej je zasadený na miesto, ktoré je opakom očistca. Tajomná zápletka za polárnym kruhom mala prvotne niekoľko etúd- zamrznutú krajinu Južného pólu (anomália), dedinský surrealizmus (fantazmagórie) Twin Peaks a snehobieleho víru zo seriálu Fargo. Pointa je vo vyšetrovaní nájdeného tela. Príbeh odhaľuje zákulisie malého mestečka. Odhaľuje sa pred vami obraz, aký ste len tak nevideli – skryté za oponou sa derie na svetlo sveta. Malé nedostatky sú divákom vykompenzované cez atmosféru a zápletku, ktorá vás pohltí do diania. Kriminálka, čo odkrýva kontroverzné klebety sfanatizovaných stúpencov a jas polárnej žiary. Fortitude nie je nato, aby ukázal niečo, čo ste predtým nevideli. Zameriava sa na výrazové prostriedky, aké divákom prinesú chlad až do kostí.

No You Shut Up! (vysiela televízia Fusion)

Ani vy nemáte dosť glosátorov, ktorí radi a po svojom komentujú udalosti dňa? Komediant Paul F. Tompkins mieri presne do čierneho- verejnej politiky. Sme zástancami kresťanského konzervatívca Schlessingera a fiktívnych publikánov združených do politickej strany Big Foot. Vytvára fakeové spoty a reklamy pre svoju show. Vyzýva svojich celebritných hostí, aby sa zoči-voči postavili jeden druhému v slovnej bitke. Formát show aj sprevádzaná vážnosť hostí môže byť divákom za obrazovkami celkom blízka. Tvorcovia spolupracujú s kanálom NYSU, ktorý podobne ako Tomkins zosmiešňuje a znižuje hodnotu reklám. Z chuti sa zasmejete, ako Felicia (komentátorka), žviacha Marshmallows cukríky a pomedzi to vtipne perlí o verejne známych avantúrach Billa Cosbyho. Tá pravá, kontroverzná show pre vás.

Outlander (televízia STARZ)

Tento veľkoformátový fantasy seriál prišiel na svet neplánovane rovnako ako aféry v renesancii. Režisér formátu Battlestar Galactica, Ron D. Moore a jeho seriálové spracovanie podľa knižnej predlohy z pera spisovateľky Diany Gabaldonovej, sa stal seriálovým trhákom. Zvalcoval seriály ako ˝ Helix˝, alebo ˝ The Thing ˝. Nemá nič spoločné so seriálom Syfy, ktorý bol v topkách rebríčku seriálov. Zdravotná sestra pracujúca pre britskú armádu, Claire Randallová túži po oživení vzťahu so svojím manželom. Preto sa rozhodnú vycestovať do Škótska. Potom, ako sa stanú svedkami pohanských rituálov, sú prenesení v čase z roku 1940 do roku 1700, v bitke Rebelov proti Červeným diablom. Boli to práve Červení diabli, ktorí sa plavili na najpozoruhodnejších lodiach. Poznámka redakcie: s dokonale mužnou sánkou vyzerá vodca Sam Heughan ako stelesnený Superman. Pokojne to môžeme považovať za podarený remake s prvkami násilia, vztýčených zástav a veľkolepého dupotu konských kopýt. Chce to viac presviedčania na veľkoformátový seriál?

Togetherness (vysiela televízia HBO)

Chcete vidieť niečo v základoch neviazané a zhýralé? Prvá séria s Markom a Jay Duplassovcami je niečím iná pre to, ako sa končí. Videli ste vrchol ľadovca. Presuňme sa do ďalšej série s ôsmimi epizódami. Hrajú v nich 2 bratia známi vtipnými skečmi. Mark točí pre seriál ”The League ”a Jay vystupuje, taktiež spolupracuje ako režisér seriálu ”Transparent” vysielaného pre televíziu Amazon. Scenáristi upravili dej, aby sa kontrast nešťastného manželstva a vtipných, reálnych poznaní zo života, oscilovali do fázy agónie a extázy. Amanda Peet hrá v seriáli nezrelú sestru a spoluautor Steve Zissis, jej najlepšieho kamaráta. Steve v seriáli predstavuje džokeja a chce preraziť vo svete plnom podrazov a pádov. Miestami si budete pripadať ako v podpornej skupine. Napriek povedačkám, ktoré okolo seriálu vírili, filmári a celý štáb vytvorili skvostné dielo. Máte príležitosť si ho pozrieť.

Zdroj: rollingstone.com, foto: ilustračné (flickr.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *