Slováci si čoraz viac požičiavajú

V ostatnom období je nezamestnanosť na Slovensku na historickom minime a ekonomike sa darí. Dopyt po úveroch je čoraz väčší, ich rast dosahuje dvojciferné čísla.

mBank 2

Kto si požičiava
Najväčšou skupinou, ktorá si požičiava, sú mladí ľudia. Ich priemerný vek je okolo 30 rokov. Na každého dospelého Slováka pripadá pôžička vo výške 6 000 €. Nie sme na tom, ešte tak zle. V západnej Európe je priemerná zadĺženosť až 20 000 €.

Na čo si požičiavame
Najčastejšie si požičiavame na bývanie a rekonštrukciu bytu, ale populárne sú aj spotrebné úvery či úvery na auto. Na auto si najviac požičiavajú muži, za popularitou úverov na bývanie sú v súčasnosti nízke úrokové sadzby pri hypotékach.

Čoraz populárnejšie refinancovanie
Tak ako rastie dopyt po úveroch je čoraz populárnejšie ich refinancovanie alebo konsolidácia. Mnoho spotrebiteľov si v minulosti požičalo za nie veľmi výhodných podmienok a hľadajú spôsob ako nájsť výhodnejšie podmienky na splatenie starých úverov.

V ostatnom období, mnoho ľudí čím ďalej viac používa refinancovanie na opakované sa zbavenie starých dlhov. Takto sa dostávajú do bludného kruhy a splácajú jeden úver druhým.

Všetko má svoje riziká
Aj keď v súčasnosti sú úrokové sadzby pri úveroch nízke, je potrebné myslieť do budúcnosti. Môžu nastať rôzne situácie, úroky sa môžu zvýšiť , objavia sa zdravotné problémy.

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *