Elektrina na chate bez siete

Mnohí chatári poznajú situácie, keď musia riešiť zapnutie/vypnutie elektriny na chate. Nie každý totiž využíva chatu v sezóne každý deň, väčšinou sa využíva len na občasné víkendové pobyty. V takomto prípade sa spotrebiče vypínajú, aby sa zbytočne neplytvalo elektrickou energiou. Niektoré chaty sú zas postavené v oblastiach, kde nie je zavedená elektrina. Ale aj v takýchto prípadoch by bolo dobré mať k dispozícii elektrinu, či už na osvetlenie, alebo pre niektoré spotrebiče. Riešením sú solárne ostrovné systémy.

Využitím slnečnej energie dokážeme zabezpečiť dostatok elektriny pre zabezpečenie osvetlenia, prevádzku domácich spotrebičov, aj pre stálu prevádzku zabezpečovacieho zariadenia. Solárne panely sú prostriedkom, vďaka ktorému môžeme využívať slnko na mnoho spôsobov.

Koľko spotrebičov napájame?
Sol__rny_syst__m_553a30c4bfb98 (1)Chata je špecifická tým, že sa využíva len občas, a zvyčajne kratšiu dobu. Toto špecifikum umožňuje nastavenie systému, pri ktorom náklady na realizáciu budú nižšie, ako pri riešení pre domácnosť. Je to vďaka tomu, že systém má dostatok času na to, aby dobil batérie, z ktorých sa elektrina čerpá. Fotovoltaické panely zabezpečujú energiu pre batérie. Nakoľko na nabíjanie batérií sa počíta čas v dňoch, až týždňoch, správne navrhnuté panely nemusia mať vysoký výkon, a tým sa šetrí obstarávacia cena. Samozrejme, záleží od toho, aké prístroje sa počas pobytu na chate majú používať. Iné nároky budú na niekoľko žiaroviek, USB zásuvku na nabitie mobilu, a iné nároky na dodatočné prístroje, ako televízia, chladnička, rádio a podobne. Konzultácia s odborníkmi môže pomôcť správne navrhnúť realizáciu a vyvarovať sa dodatočným nákladom pri výmene nevhodných komponentov.

Zdroj pre zabezpečovací systém
Solárny systém je vhodný aj pre prevádzku zabezpečovacieho zariadenia. Počas pobytu na chate môžeme využívať kombináciu elektrickej siete a solárneho systému, a pri odchode z chaty môžeme bez obáv vypnúť elektrinu z elektrickej siete. Solárny systém okrem dobíjania batérií bude zásobovať elektrinou zabezpečovacie zariadenie bez obáv, že by došlo k väčšiemu výpadku siete, alebo k úmyselnému poškodeniu káblov.

Záhradka pri chate
solarne-automaticke-zavlazovanie-sol-c-24-s-rozsirujucou-sadou-3
Ak máte na chate aj malú záhradku, nemusíte mať obavy z polievania. Vďaka slnku môžete zabezpečiť aj to, aby mali rastliny stály prísun vlahy. Riešením je solárna kvapková závlaha. Či už použijete zásobník s dažďovou vodou, alebo s vodou zo studne, pripojíme k tomuto zdroju solárne čerpadlo. Pomocou rozvodov na vodu získame zavlažovanie rastlín priamo ku koreňom, čo je najefektívnejší spôsob závlahy. A aj počas našej neprítomnosti majú rastliny vlahu počas slnečných dní, a po príchode na chatu stačí pozbierať plody zo záhradky.

Voda zo studne pomocou slnka
Dostatok vody nám zo studne môžu zabezpečiť aj solárne vodné čerpadlá. Ďalšie využitie solárnej energie. Sú to čerpadlá do studne, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre solárne rozvody. Nepotrebujú prevodníky na zmenu napätia. Ich prevádzka nezaťaží účty za elektrickú energiu. Slnko pomôže získavať vodu, a v prípade, že je systém riešený tak, že je možné ho ovládať na diaľku, môžeme pred príchodom na chatu napríklad načerpať čerstvú vodu do nádrže.

solarna-automaticka-vodaren-so140-7lmin-100w-12v100ah-vytlak-do-7m-komplet

Chatár sa môže rozhodnúť, ako využije slnko pre svoje víkendové potreby. Najdôležitejšie je vedieť, aké spotrebiče majú byť na solárny systém napojené. Podľa toho sa navrhne celý systém. Rovnako je potrebné vedieť, ako často sa chata používa, aby sa mohlo počítať s rezervou na nabitie batérií. Je to systém, ktorý je možné používať ako autonómny systém, ale aj ako doplnok k elektrickej sieti. Výrazne však môže znížiť naše náklady na prevádzku, a získame nevyčerpateľný zdroj energie zo slnka.

Text a foto: PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *