Praktické rady, ako šetriť auto a zabezpečiť mu dlhšiu životnosť

Autá sú súčasťou našich životov a niet rodiny, ktorá by nemala aspoň jedno auto v garáži, či na parkovisku. Aj keď v súčasnosti je väčší dopyt práve po jazdených autách, chceme, aby nám auto, či už je nové, alebo jazdené, slúžilo dlhé roky. Ak chcete šetriť auto a zabezpečiť mu dlhšiu životnosť, čo všetko pre to musíte robiť?

Praktické rady, ako šetriť auto a zabezpečiť mu dlhšiu životnosť
Praktické rady, ako šetriť auto a zabezpečiť mu dlhšiu životnosť (Foto: unsplash.com)

Brzdite motorom

Opotrebovaný brzdový systém, najmä brzdové platničky, sú veľmi nepríjemnou záležitosťou a auto prakticky znefunkčňujú. Keď brzdy nie sú v 100% stave, nie je možné auto naďalej využívať. Brzdenie motorom má šetriť kvalitné brzdové platničky a celý brzdový systém. Brzdenie motorom by sa malo využívať, keď idete v kopca. Robí sa to tak, že zaradíte nižší prevodový stupeň a nestláčate ani plyn, ani nožnú brzdu.

Obmedzte krátke trasy

Ak chcete svoje auto šetriť, skúste obmedziť krátke trasy. Na prvých kilometroch po studenom štarte býva opotrebovanie najväčšie. Spúšťanie motora za studena vám môže v budúcnosti spôsobiť nemalé problémy.

Časom vám môže robiť problémy práve zotrvačník, ktorého úlohou je vyrovnávať nepravidelnosti chodu piestového motora. Akumuluje energiu do formy kinetickej energie rotujúceho kolesa.
Skúste preto obmedziť krátke štarty a predĺžite tak životnosť motora.

Vyhýbajte sa vysokým otáčkam

Šetriť auto a predĺžiť jeho životnosť môžete aj tak, že sa budete vyhýbať vysokým otáčkam. Ak sa nebudete vyhýbať vysokým otáčkam, hrozí vám väčšie opotrebovanie motora. Motor je dôležitá súčasť auta a zároveň aj jedna z najväčších investícií. Ak sa pokazí, preto sa vyhýbajte vysokým otáčkam a zabezpečte svojmu auto dlhšiu životnosť.

Životnosť auta predĺžite aj pravidelným čistením podvozku od posypovej soli, výmenou motorového oleja, ale aj vyhýbaním sa výtlkom. Životnosť auta nie je neobmedzená a ak sa o auto nestaráme, nemôžeme čakať, že nám vydrží roky bez akýchkoľvek návštev autoservisu.

Text:PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *