Koniec klamstiev na sociálnych sieťach! Je tu online detektor klamstva

Áno, je to tak, aj keď to znie až neuveriteľne. Jedná sa o systém s pracovným názvom Pheme (grécka bohyňa klamstiev). Tento systém by mal byť konečným riešením klamstiev na sociálnych sieťach.

Pheme je projektom hneď deviatich vedcov, presnejšie sa jedná o vedcov z Nemecka, Veľkej Británie a Rakúska. Systém bude overovať pravdivosť informácii vo vašich príspevkoch na Facebooku, Twittery a na ďalších sociálnych sieťach, ale aj na diskusných fórach. Cieľ je jednoduchý a to zabrániť nechceným dezinformáciám, ktoré sa aj vďaka sociálnym sietiam šíria neuveriteľnou rýchlosťou.

Overovať sa nebudú len textové informácie, ale napríklad aj tie obrazové. Nižšie je jeden príklad. Snímok bol pôvodne zaznamenaný v New Orleans ešte v roku 2010 po hurikáne Katrina. Upravený snímok vpravo bol už následne nedávno v článku o tom, že na Ukrajine operujú vojaci zo súkromnej jednotky z USA.

príklad toho, ako sa dezinformuje obrazovými správami
príklad toho, ako sa dezinformuje obrazovými správami

Okrem iného bude systém Pheme skúmať aj históriu účtu, aby tak mohol odhaliť tie, ktoré boli vytvorené len pre účely šírenia dezinformácii a spamovania. Do ostrej prevádzky by sa mal Pheme dostať už v priebehu osemnástich mesiacov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *