Kalové čerpadlo: Na čo slúži a podľa čoho ho vyberať?

K odčerpaniu znečistenej vody, fekálií či splaškov, prípadne zatopenej pivnice, sa vám jednoznačne zíde kalové čerpadlo. Podľa čoho sa pri jeho výbere riadiť?

Kalové čerpadlo: Na čo slúži a podľa čoho ho vyberať?
Kalové čerpadlo: Na čo slúži a podľa čoho ho vyberať? (zdroj: pixabay.com)

Kalové čerpadlá delíme na dva základné typy – povrchové a ponorné. Aký je medzi nimi rozdiel? Povrchové kalové čerpadlá pracujú len na súši, pri práci je potrebné ich umiestniť nad hladinu čerpanej vody. Kľúčovým parametrom pri ich výbere je maximálna sacia hĺbka – tá udáva, ako hlboko je čerpadlo schopné vodu odčerpávať.

Obvykle sa táto hĺbka pohybuje okolo osem metrov. Ponorné kalové čerpadlá sa dokážu ponoriť až na samé dno septika alebo výkopu. Parameter, akým je sacia hĺbka, u nich preto nehrá žiadnu rolu a neudáva sa. Čerpadlo vždy čerpá vodu nad sebou, nie pod sebou. Dôležitá je maximálna ponorná hĺbka, ktorá udáva, ako hlboko môžete čerpadlo ponoriť.

Profi čerpadlo odčerpá aj drobné nečistoty

Už viete, či chcete ponorné čerpadlo alebo povrchové čerpadlo? Sledujte ďalší jeho kľúčový parameter: maximálny výtlak. Ide o maximálnu výšku, do akej čerpadlo dokáže vytlačiť nasatú vodu. Ďalší dôležitý faktor je maximálny prietok vody, ktorý sa udáva v litroch za minútu a poskytuje informáciu o tom, koľko litrov vody dokáže čerpadlo za minútu prevádzky odčerpať.

Profesionálne kalové čerpadlá si poradia aj s pieskom, drobnými kamienkami, kúskami dreva a ďalšími pevnými časticami, ktoré vo vode plávajú. Pri výbere kalového čerpadla preto sledujte aj parameter priechodnosť častíc, ktorý udáva, aké veľké častice vo vode dokáže čerpadlo prečerpať.

Kvalitné čerpadlo vám zjednoduší život

Pri kalových čerpadlách si môžete vybrať tiež typ pohonu, najčastejšie sa stretnete s elektrickými a benzínovými prístrojmi. Renomovaní výrobcovia vyrábajú čerpadlá z odolných a ľahkých materiálov ako je špeciálna hliníková zliatina, vďaka ktorej čerpadlo váži len niekoľko kilogramov.

Kvalitné čerpadlo by malo byť vybavené plavákovým spínačom. Ten slúži na to, aby prístroj vypol vo chvíli, keď hladina vody klesne pod minimálnu hodnotu – bráni chodu „nasucho“. Kalové čerpadlo vám urobí skvelú službu aj v prípade čerpania čistej vody. Aké zvoliť? Stanovte si parametre a vyberte si podľa svojich preferencií.

Komerčný článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *