Ako úspešne vymáhať nezaplatené pohľadávky?

Hoci Slovensko nepatrí medzi krajiny s najlepším podnikateľským prostredím v Európe, stále je lepšie zarábať sám na seba, ako pracovať pre iných. Áno, je to väčšia zodpovednosť, ale zároveň aj väčšia sloboda. Podnikateľské prostredie nie je ideálne, no s rôznymi optimalizáciami si dokážete nastaviť dane, mzdy a náklady na rozumnú úroveň. Horšie to však je s vymožiteľnosťou práva, preto keď môžete vyhnite sa súdnym ťahaniciam.

Zjednodušte si začiatok
Je lepšie, keď si zjednodušíte začiatok podnikania. Rozhodli ste sa pre založenie spoločnosti s ručením obmedzeným? Nepodstupujte celý komplikovaný dvojtýždňový proces zakladania spoločnosti. Čakanie na úradoch, nekonečné vypĺňanie formulárov, nepríjemné úradníčky. Vynechajte to a nechajte založenie spoločnosti na OnlineInvest.sk. Žiadne úrady, žiadne formuláre, iba voľný čas a pár potrebných podpisov. Uľahčite si to, kým nevkročíte do divokej podnikateľskej vody.

Ako-úspešne-vymáhať-nezaplatené-pohľadávky

Pripravte sa na nezaplatené pohľadávky
Žiaľ, aj také je podnikanie na Slovensku – nezaplatené pohľadávky, vyhýbanie sa veriteľom a zdĺhavé súdy. Preto je najlepším riešením pri nezaplatenej pohľadávke nečakať. Mesiac po dátume splatnosti máte až 90% šancu, že svoje peniaze dostanete. No ako čas plynie, tak šanca klesá. Po pol roku to je približne 55 % a po roku iba 25 %, že svoje peniaze získate. Preto je najlepšie, keď si najmete advokáta z externej firmy, ktorý bude pohľadávky vymáhať za vás.

Ako prebieha vymáhanie?
Advokát kontaktuje dlžníka vo vašom mene. Sú dve možnosti – dlžník reaguje alebo nie. Keď reaguje kladne a zaplatí pohľadávku, vymáhanie prebehlo úspešne. No keď odmieta zaplatiť alebo vás ignoruje, nasleduje podanie žaloby. Väčšina advokátov sa snaží dostať žalobu pred rozhodcovskú komisiu, ktorá je rýchlejšia ako súd. Keď rozhodne vo váš prospech a dlžník odmieta aj naďalej zaplatiť, tak v tomto prípade nasleduje exekúcia. Následne sa urobí dražba zabavených vecí a z utŕžených peňazí sa uhradia záväzky dlžníka.

Text: PR, foto: ilustračné (flickr.com)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *