Ako položiť vinylovú podlahu? Návod a praktické tipy pre domácich kutilov

Vinyl je bezprostredne najpopulárnejším materiálom spomedzi podlahových krytín. Vyniká odolnosťou, realistickým vzhľadom imitujúcim textúru dreva alebo kameňa, nenáročnou údržbou a v neposlednom rade aj jednoduchou inštaláciou. Pýtate sa, ako svojpomocne položiť vinylovú “click” podlahu? Poradíme vám.

Ako položiť vinylovú podlahu? Návod a praktické tipy pre domácich kutilov
Ako položiť vinylovú podlahu? Návod a praktické tipy pre domácich kutilov (zdroj: Shutterstock.com)

Príprava pred pokládkou

Odstráňte staré krytiny, ktoré nie sú vhodné ako podklad pre žiadny typ vinylovej podlahy (koberce, stará CV alebo laminátové podlahy). Tvrdé podlahové krytiny, napr. PVC či dlažbu môžete pri aplikácii lepeného vinylu ponechať (nutná penetrácia), pri vinylových dielcoch však nie.

Kľúčom k správnej inštalácii je rovný povrch. Na dokonalé plošné vyrovnanie použite sanačnú frézu a aplikujte samonivelizačnú stierkovú hmotu (nerovnosti max 3 mm na m2).

Vinylovú podlahu by ste mali uskladniť po dobu min. 48 hodín v miestnosti, kde ju budete pokladať. Prispôsobí sa tak podmienkam – v dôsledky teploty a vlhkosti dochádza k prirodzenej expanzii.

Ideálne podmienky

Vlhkosť v miestnosti by nemala byť viac ako 75 %, inak hrozí poškodenie podlahovej krytiny. Ideálna teplota by mala byť na úrovni 18 °C. V prípade podlahového kúrenia je potrebné znížiť jeho teplotu na max. 15 °C, a to aspoň 2 dni pred pokládkou alebo ho úplne vypnúť.

Inštalácia vinylovej “click” podlahy

1. Ak ste povrch zbavili nečistôt a nerovností, je na čase aplikovať hydroizolačnú parotesniacu fóliu (vlhkostná bariéra) a kročajovú izoláciu (zvuková bariéra). Pozor, jednotlivé dielce fólie by sa mali prekrývať (cca 20 cm).
2. Položte prvú radu vinylovej podlahy tak, aby rohy lícovali. Vzdialenosť od steny alebo iných pevných konštrukcií by mala byť cca 10 mm (medzery zafixujte dilatačným klinom).
3. Poslednú lamelu budete musieť skrátiť. Zostávajúcim kusom začnite druhú radu. Prvý a posledný diel v rade by mal však byť aspoň 30 cm dlhý.
4. Postupujte z jednej strany na druhú a zacvakujte zámky (pre lepšie usadenie zámkového spoja použite dorážací blok). Presah lamelov by mal byť min. 20 cm.
5. Ukončovacie (obvodové) lišty nainštalujte pomocou montážneho lepidla. Konce odporúčame rezať v 45 stupňovom uhle, aby lepšie zapadli. Medzery pri zárubniach vyplňte tmelom.

Komerčný článok