10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri kupovaní bytu

Nasledujúce rady sú užitočné pre každého, kto sa chystá kupovať byty v Bratislave. Ako povinné čítanie by tento článok mali brať všetci, čo kupujú byt po prvý krát v živote. Počas života však dostatok skúseností pri kupovaní bytu naberie iba málokto. Vždy je lepšie sa učiť z cudzích rád ako z vlastných chýb. A chyby vo svete realít bývajú zvyčajne veľmi drahé. Aj drobnosti môžu z dlhodobého pohľadu stáť tisíce eur.
 
1. Rozhodnite sa o akú lokalitu máte záujem. Je potrebné si spraviť domácu úlohu – venovať čas získavaniu informácií a samozrejme je nevyhnutné strávenie nejakého času v danej lokalite.
2. Spravte si prieskum trhu. Rozprávajte sa s viacerými realitnými agentmi. Pozrite sa na ceny predaných bytov v lokalite. Iba takto dokážete zistiť skutočnú hodnotu jednotlivých bytov. Nie všetky lacné byty Bratislava skutočne majú zodpovedajúcu hodnotu. Nespoliehajte sa pouze na informácie developerov. Finep SK a mnoho ďalších developerov sú síce naozaj spoľahliví partneri. Avšak informácie, ktoré sú prezentované, sú casto reklamné informácie z dielne reklamných agentúr, ktoré treba prirodzene brať s rezervou.
 
10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri kupovaní bytu 1
 
3. Navštívte čo možno najviac bytov v danej lokalite. Skúsenosti sú aj tejto oblasti na nezaplatenie.
4. Vyhľadajte si v okolí zvoleného bytu potrebnú infraštruktúru a občianske vybavenie.
5. Myslite na blízke kaviarne, bary či nočné kluby. Nepríjemným zdrojom hluku je aj doprava. Preverte si úroveň hluku počas dňa aj noci.
 
10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri kupovaní bytu 2
 
6. Zistite si vek budovy, v ktorej sa nachádza zvolený byt. Od veku budovy do veľkej miery závisia náklady na opravy.
7. Preverte si, ako je riešená bezpečnosť budovy. Napríklad, ako ľahko sa cudzí človek dostane do obytného domu. Sú dôležité priestory sledované kamerami?
8. Aká je pozícia bytu vzhľadom na slnko? Nie je váš zvolený byt tienený? Skontrolujte si situáciu vo všetkých častiach dňa.
9. Nezabudnite ani na kalkuláciu nevyhnutných nákladov na bývanie. Rôzne poplatky a dane dokážu odhryznúť vcelku veľkú položku z mesačného rozpočtu. Mnoho ľudí tu robí chybu. Nepočítajú s nákladmi na bývanie, ale iba s nákladmi na financovanie bytu.
 
10 vecí, ktoré by ste mali vedieť pri kupovaní bytu 3
 
10. Ak máte auto, dôkladne si preverte možnosti parkovania.
 
Zdroj a foto: PR článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *