Úspech na pracovisku? Čím viac sexi, tým viac top!

kanceláriaAj keď sa všeobecne dáva na známosť predstava, že ťažiskom človeka by nemal byť jeho vzhľad, ale jeho charakterové vlastnosti a úprimné vnútro, nie vždy však tomu tak je. Dnešný svet sa nesie v znamení mystifikácie a glorifikácie nadpozemskej krásy, ktorá sa na nás valí priam z každej obálky časopisu. Média vytvárajú predstavu, my vytvárame dojem. A potvrdzujú to aj americké štúdie.

Vedci z Michigan State University zistili, že menej atraktívni jedinci majú tendenciu na pracovisku dosahovať nižších úspechov, ako atraktívni. Výskum vychádzal aj z predošlých výskumov atraktivity, v ktorých záverom bolo, že atraktívnejší študenti sú v škole omnoho populárnejší a sexuálne aktívnejší. Zároveň je omnoho pravdepodobnejšie, že menej vábivý kolega bude na pracovisku kvôli svojmu vzhľadu zosmiešňovaný a práve vďaka tomu sa jeho šanca na povýšenie stane omnoho problematickejšou ako u kolegu s tvárou Adonisa.

Neatraktivita ako predpoklad sociálnej izolácie

Byť škaredým je totiž podľa nich pádnejšia kategória na šikanu ako vek či pohlavie. Výskum sa zameral na 114 pracovníkov v zdravotnom zariadení v Southeasterne v Spojených štátoch. Otázkou bolo, ako často pociťujú nevraživé správanie voči sebe zo strany kolegov a ak ho pociťujú, ako sa prejavuje. V odpovediach prevládala slovná šikana, pojmové ťahanie za slovíčka s úmyslom povyšovať sa na dotyčného a často aj menšie verbálne ataky na adresu opytovaného.

Finálne výsledky americkej štúdie nie sú ešte stále jasné a podrobné detaily sa k verejnosti dostanú až koncom tohto roka prostredníctvom časopisu Human Performance. Jediné, s čím bádatelia a my môžeme narábať, sú závery čiastkové a nech znejú akokoľvek povrchne, niečo pravdy na nich bude. Ani my sa zväčša v rozprávkach nepozeráme na čaro vráskavej ježibaby poznamenanej vekom, ale na zlatovlasú princeznú s krásnymi modrými očami, hlbokým dekoltom a alabastrovou pleťou. Ako to zvyčajne dopadne je však už iný príbeh.

Zdroj: dailymail.co.uk, foto: freedigitalphotos.net

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *