Najlepšie krajiny sveta? Nevedieme, no predbehli sme Česko

Simon Anholt je nezávislý politický poradca a sociológ. Práve on vypracoval Good Country Index (GCI), jedná sa o poradie „najlepších krajín sveta“ pri špecifickom hodnotení viacerých faktorov a údajov.

Hodnotilo sa spolu 125 krajín. Poradie Good Country Index bolo zostavené presnejšie podľa 35 rôznych typov faktorov a údajov. Údaje boli od rozličných medzinárodných organizácii, okrem iných aj od Svetovej banky a OSN.

foto: ilustračné (zdroj: freedigitalphotos.net)
foto: ilustračné (zdroj: freedigitalphotos.net)

Pre zostavenie tohto poriadia sa bralo do úvahy aj to, koľko má napríklad krajina utečencov, koľko zbraní vyváža za hranice, ale aj to koľko má krajina držiteľov Nobelových cien. Hodnotenie bolo aj podľa toho, ako krajina prispieva vede, kultúre, technike, k zdraviu planéty, k zdraviu a kondícii ľudí, či k svetovému poriadku, mieru a bezpečnosti.

Good Country Index (GCI)

1. Írsko
2. Fínsko
3. Švajčiarsko
4. Holandsko
5. Nový Zéland
6. Švédsko
7. Veľká Británia
8. Nórsko
9. Dánsko
10. Belgicko

42. Slovensko
43. Česko

123. Irak
124. Vietnam
125. Líbya

Poradie vyššie je všeobecným poradím. Okrem tohto poradia sa GCI (Good Country Index) vypracovával aj pre rôzne kategórie ako je Kultúra alebo Veda a technika. Žiaľ, ani v jednej kategórii sme sa neumiestnili v prvej desiatke krajín, no napriek tomu je naša celková všeobecná priečka 42, čo je podľa nás ako tak dobré umiestnenie, no určite ešte máme čo zlepšovať.

Foto: ilustračné (zdroj: freedigitalphotos.net)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *