Fajčíte? Pozrite sa, aké škodlivé látky obsahujú cigarety

cigaretyFajčenie je jedným z najrozšírenejších ľudských zvykov a vášní na celom svete. V spoločnosti však prevláda názor, že tabak je droga s najmenším rizikom, ale iba z krátkodobého hľadiska. Máte vôbec prehľad koľko chorôb vzniká fajčením? Približné číslo je 50.

Možno niektorý z vás vedia, že cigaretách sa nachádzajú cukry, vanilka, čokoláda ale asi každý z vás si myslí, že hlavná úloha týchto príchutí je, aby nám cigarety chutili. Pravda je ale iná, tieto chuťové zložky spoločne so zvlhčujúcimi prísadami majú za úlohu aby začínajúci fajčiari nemali veľký problém si navyknúť a nenechali sa odradiť počiatočnou nepríjemnou chuťou.

Škodlivé látky v cigaretách

Tieto „jedy“ sú obsiahnuté v cigaretách. Pozrite sa na to, kde a ako sa bežne vyskytujú. Tieto všetky látky sa nachádzajú v každej jednej cigarete.

Arzén – ako jed na potkany
Dioxíny – ako spaľovače odpadu
Formaldehyd – ako guličky proti moliam
Kadmium – ako umelé hnojivá
Oxid uhoľnatý – ako výfukové plyny
Decht – ako sadze v komíne
Nikotín – ako jed na vošky

Ak niekto niekto začne fajčiť už v mladom veku, tak u tabakových spoločností je je to zabezpečenie ďalšieho zisku, pretože prestať už nie je jednoduché. Ak denne fajčiar vyfajčí denne 20 cigariet, tak za rok je to 7 300. To je 7 300 škodlivých dávok ročne, čo sa prejaví nielen na vašom zdraví ale aj na vašej peňaženke.

Ak fajčíte pri vašich deťoch mali by ste si uvedomiť že ich pľúca vdýchnu za rovnaký čas na kilogram hmotnosti viac škodlivín, než dospelý človek. Tak ich ľahšie postihnú infekcie dýchacích ciest a zápaly stredného ucha, vznikajúce alergie a v niektorých prípadoch u dojčiat aj náhlu smrť.

Fajčenie zabíja hlavne mužov

Podľa Svetovej zdravotnej organizácie, na Slovensku v roku 2000 zomrelo na choroby zapríčinené fajčením 8 100 ľudí (7 200 mužov a 900 žien). Život fajčiara sa priemerne skracuje o 16 rokov oproti nefajčiarovi. Vo svete fajčí 1,3 miliardy osôb. Ročne umiera na ochorenie súvisiace s fajčením 3,5 až 4 milióny osôb.

Vyskúšajte preto niečo z toho, čo vám pomôže prestať. Využite možnosť nákupu online, uplatnite aj zľavové ponuky a ušetrite so zľavou ešte viac. Nechýbajú známe obchody ani obľúbené online lekárne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *