Je havarijné poistenie len strata peňazí?

Havarijné poistenie nie je medzi slovenskými vodičmi práve obľúbený poisťovnícky produkt. Uzatvorené ho má približne tretina aktívnych šoférov, čo znamená, že poisťovne majú v tomto segmente stále priestor na rast.

Je havarijné poistenie len strata peňazí

Prečo tá nechuť voči havarijnému poisteniu?
Prečo je havarijné poistenie medzi Slovákmi tak málo vyhľadávaná služba? Jedna z príčin môže tkvieť v široko rozšírenom názore, že havarijné poistenie je len strata peňazí, a že stačí mať uzavreté len povinné zmluvné poistenie. Tento mýtus nezaškodí vyvrátiť – povinné zmluvné poistenie vám nepomôže, ak vinník, ktorý spôsobil škodu na vašom aute, nie je známy. Nehovoriac o tom, že už vôbec vám nepomôže, ak vám auto ukradnú, alebo ho poškodia živly.

Neochota uzavrieť si havarijné poistenie môže pri niektorých ľuďoch prameniť z presvedčenia, že sa im nemôže na ceste nič stať – veď sú dobrí šoféri a dávajú si pozor. Iní zase neveria poisťovniam vo všeobecnosti. Stačí, že si niekto nepozorne prečíta podmienky poistnej zmluvy, pri vyplatení poistnej udalosti dostane menšiu sumu, ako očakával, a už šíri reči o tom, ako ho poisťovňa „okradla“.

Nové auto áno, pri staršom treba zvážiť okolnosti
Pravdou je, že havarijné poistenie pri novom aute strata peňazí rozhodne nie je. Oplatí sa aj s pripoistením GAP, ktoré zabezpečí, že pri totálnej škode vám bude vyplatená celá cena vozidla v čase poistenia, bez straty hodnoty. Okrem toho, nové auta (najmä drahšie a exkluzívnejšie značky) sú omnoho lákavejšou korisťou pre zlodejov. Otázka, či sa teda oplatí poistiť nové auto, alebo je to len strata peňazí, je teda veľmi rýchlo zodpovedaná v prospech havarijného poistenia.

Pochybnosti o výhodnosti havarijného vozidla sú opodstatnené až pri vozidle, ktoré má už čo to najazdené a má už svoje roky. Napríklad pri 10 a viac ročnom vozidle sa dá o výhodnosti havarijného poistenia diskutovať. Jednoznačne zavrhnúť sa ale nedá. V prípade, že sa nájde poisťovňa s produktom výhodným aj pre staršie vozidlá, môže mať havarijné poistenie význam aj v tomto prípade. Tu už si ale treba sledovať, či zbytočne nepreplácame. V prípade poškodenia staršieho auta totiž poisťovňa vyhlási „totálnu škodu“, ak cena opravy alebo náhradných dielov presiahne aktuálnu hodnotu vozidla. Vtedy vám vyplatí len aktuálnu hodnotu vozidla zníženú o vašu spoluúčasť. A hodnota takéhoto auta už môže byť naozaj nízka.

V posledných rokoch sú poisťovne ústretovejšie k majiteľom starších vozidiel, čo znamená, že im ponúkajú výhodnejšie typy poistenia. Ideálne je si jednotlivé ponuky porovnať a môcť sa samostatne rozhodnúť, ktoré havarijné poistenie nám najviac vyhovuje v závislosti od typu a veku auta. Ponuky jednotlivých poisťovní sa aj pri rovnakom aute môžu líšiť. Šikovný prehľad získate napríklad pomocou online kalkulačky na stránke Superpoistenie.sk. Podobným spôsobom si môžete urobiť prehľad aj o povinnom zmluvnom poistení, poprípade cestovnom poistení.

Text: PR, foto: BigStockPhoto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *