Ako správne brúsiť nože

Poznáte rozdiel medzi brúsením a ostrením noža? Čo si do kuchyne alebo pracovného prostredia zaobstarať, keď sa chceme brúsenia chopiť sami? Poradíme vám, ako si nože nabrúsiť tak, aby bola práca s nimi rýchla, presná a bezpečná.

Ako správne brúsiť nože
Ako správne brúsiť nože (Foto: PR)

Brúsiť nôž neznamená ostriť

Nech už prichádzate do kontaktu s akýmkoľvek typom noža, nezabránite tomu, aby sa jeho ostrie časom neopotrebovalo. Ak sa nožík otupí, vtedy ho treba naostriť. Čo však v prípade, že ostrenie nepomáha? Vtedy prichádza na rad brúsenie nožov – proces, keď sa z čepele obrusuje materiál a získava správny tvar.

Nože môžete ostriť v podstate vždy, keď ich uchopíte do rúk, avšak do brúsenia sa stačí pustiť raz za rok. Niekto si na to jednoducho netrúfa a svoj pracovný nástroj zverí do rúk profesionálom, iný sa rád nechá poučiť a do brúsenia sa púšťa sám.

Na brúsenie nožov sa používajú rozličné nástroje, zaiste si medzi nimi nájdete taký, s ktorým sa vám bude pracovať najpohodlnejšie a postará sa o dokonalý výsledok. Siahnite napríklad po odolnej diamantovej alebo keramickej ocieľke. Praváci držia ocieľku v ľavej ruke a nôž v pravej.

Brúsenie prostredníctvom ocieľky stačí zopakovať dvakrát z každej strany noža a dôležité je zbrúsenú oceľ poutierať handričkou. Pri tomto úkone sa ocieľka opiera hrotom o podložku a nožíkom pohybujete smerom zhora nadol, začínate vrchom čepele a končíte vrcholom noža.

Použite aj brúsne kamene

V prípade, že je ostrie nožíka príliš opotrebované, na pomoc prichádzajú brúsne kamene. V závislosti od toho, pod akým uhlom držíte na kameni nožík, sa bude pohybovať aj ostrosť jeho čepele a aj jej výdrž (čím ostrejšia, tým menej vydrží). Pri brúsení nožov sa s obľubou využívajú najmä keramické brúsne kamene, pretože sú odolnejšie ako tie bežné.

Pred použitím treba kameň na päť minút vložiť do vody. Potom ho vyberte, položte hrubšou stranou nahor a nožíkom pohybujte po kameni v smere od zadnej časti čepele k jej špičke. Potom kameň obráťte na jemnejšiu stranu a postup sa zopakuje. Keď je nožík dôkladne nabrúsený, nezabudnite ho opláchnuť vodou a poutierať.
Uhly, pod ktorými nože brúsime

Brúsiť môžete vlastnými rukami alebo elektrickými brúskami. Druhá možnosť je atraktívna najmä v očiach tých, ktorí sa nechcú zaoberať správnym nastavením uhla na brúsenie. Keď si však na to trúfate, zapamätajte si, že nože sa brúsia vždy proti ostriu, pričom uhol ostrenia musí byť zachovaný počas celého brúsenia. Koľkokrát nabrúsite jednu stranu noža, toľko pozornosti venujte aj tej druhej.

Hrubé brúsky nože nabrúsia, jemné sa postarajú o dorovnanie nedokonalostí a vyšperkujú ostrie k dokonalosti. Ak potrebujete extrémne ostrú čepieľku na jemné rezanie, brúste pod uhlom 10 stupňov. Nože na filetovanie si svoju prácu odvedú kvalitne, ak budú nabrúsené pod uhlom 12 až 18 stupňov, zvyšok nožov v kuchyni sa však bežne brúsi pod uhlom 18 až 25 stupňov. Ak ste poľovník, 30 stupňov bude na kvalitne nabrúsený nožík stačiť.

Text:PR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *