MYmuži.sk

6 svetovo najlepšie platených zamestnaní bez vysokoškolského vzdelania

27. január 2016 autor Zdenka Maňťová, kategória Zaujímavosti

Nazrime do sveta úspešných povolaní. Staňte sa úspešnými aj bez vysokej školy. Chce to odvahu, podnikavého ducha, ambicióznosť, sebarealizáciu a chuť zmeniť svoj život. Toto je prehľad 6 najlepšie platených zamestnaní bez vysokoškolského vzdelania. Sú to pozície vybrané na základe svetového merítka, u nás pravdepodobne až tak dobre ohodnotené nebudú, poniektoré však áno. Prípadne ak sa chystáte do zahraničia, pošlúžia ako dobré tipy na nadštandardne platenú prácu.

6 svetovo najlepšie platených zamestnaní bez vysokoškolského vzdelania

#1 Letový dispečer – až 193 000€ ročne
Aká je hlavná náplň práce leteckého dispečera? Zodpovedá za bezpečie a komfort bežných pasažierov, vojenskej posádky a reklamných hmotných prostriedkov. Práca vyžaduje od zamestnanca plnú vyťaženosť a sústredenie. Aby ste získali potrebnú spôsobilosť, potrebujete absolvovať školenie, ktoré nemožno získať na univerzite. Národná letecká spoločnosť vytvorila akreditovaný učebný program pre budúcich dispečerov, ktorí musia spĺňať podmienky – mať ukončené stredoškolské vzdelanie a vedieť pracovať v strese. Ak sa stanete letovým dispečerom, musíte absolvovať zamestnanecké predpokladové testy dvakrát do roka a kondičné testy raz do roka.

#2 Vrcholový manažér – 192 000€ ročne
Pracujete vo firme. Z rádového zamestnanca sa dokážete prepracovať na špičkového manažéra vďaka vášmu úsiliu a sebarealizácii. Váš úspech spočíva v udržovaní pracovnej morálky, prácou s ľuďmi. Získate skúsenosti. Ak oplývate vodcovskými schopnosťami ,viete viesť kolegov dopredu a riadiť ich pracovné pozície, ste malý krôčik od toho, aby ste sa manažérom stali. Vyznačuje sa ako komplexná práca naplnená svedomitosťou. Neznesie na pozícii človeka, ktorý je agresívny a rasovo neznášanlivý.

#3 Obsluha nukleárneho reaktora – 92 000€ ročne
Aby ste získali túto vysnívanú prácu, je nutné splniť niekoľko podmienok- technické myslenie, zodpovednosť na prvom mieste, vyznať sa v matematike, vede, technike, a operačných programoch. Množstvo operátorov má maturitu a široké spektrum praktického využitia. Netreba, aby ste boli počítačovým znalcom, stačí vedieť ovládať zvolený operačný program- Ak sa chcete stať veľkým zvieraťom v odbore, nevyhnutne sa zamerajte na dôležité detaily a prispôsobte všetky svoje vedomosti a schopnosti práci a jej náplni.

#4 Údržbár výťahov – 74 000€ ročne
Údržbár je platený zato, aby zaisťoval bezpečný, pojazdný výťah pre nájomníkov bytov v panelákoch. Stará sa o plynulý chod výťahov a jeho technickú prevádzku. Stať sa údržbárom z povolania- to nie je len tak. Mal by byť schopný a spôsobilý vyznať sa v mechanike výťahov, a ovládať také zručnosti, aby výťah dokázal na počkanie opraviť a spojazdniť. Aby ste získali praktické zručnosti potrebné pre túto prácu, nemusíte drať nohavice o 5 rokov viac. Neexistuje najvyšší level ovládania zručností. Každý zapraxovaný údržbár získal najvyšší level v podobe výučného listu, absolvovaním praktických skúšok v odbore. Cieľové kompetencie sa kladú na predmety ako matematika, fyzika, čítanie technickej dokumentácie a teória počítačovej znalosti.

#5 Distribútor elektrickej energie – 68 000€ ročne
Dodávateľ akumulovanej energie zahŕňajúc dispečera- expedienta (latinsky odosielateľ), opravuje a inštaluje operačný systém, ktorý distribuuje elektrickú energiu. Zamestnanec je zodpovedný za plynulý presun elektrického prúdu do priemyselných objektov, domácností a podnikov. Aby ste mohli pracovať na tejto pozícii, stačí vám maturita úspešné absolvovanie kurzu dodávateľov elektrickej energie. Vyučovanie prebieha v odborných učebniach, čoho záverom je zloženie praktickej skúšky.

#6 Realitný maklér – 67 000€ ročne
Klienti si vďaka nemu (je sprostredkovateľ), môžu čo najlepšie predať, odkúpiť a zhodnotiť nehnuteľnosť. Po konzultácii ho pozvú na obhliadku hnuteľného majetku, vyčísli sumu nehnuteľnosti, spíše s klientom zmluvu. Vyhotoví pre nehnuteľnosť efektívnu, digitalizovanú a grafickú reklamu. Sprostredkuje predaj kupcovi. Títo profesionáli vynikajú v matematike, zahraničnom obchode a ekonomike, ovládajú počítačové programy. Vysokoškolský diplom nie je podmienkou. V zakraničí, aby ste sa stali realitným maklérom, prihlásite sa do akreditovaného kurzu, absolvujete najmenej 60 hodín prednášok zložíte záverečné testy. Získate licenciu a môžete pracovať. U nás je to ešte jednoduchšie. Základom je dobrá reklama. Vaši zákazníci sú spokojní s vašimi službami, povedia o vás známym. Rozšírite si okruh zákazníkov, čo je pre vašu prácu nevyhnutné. Získate výborné preferencie. Hor sa do obchodovania s nehnuteľnosťami!

Zdroj: accredited-onlinecolleges.info, foto: ilustračné (flickr.com)

Štítky ,

Nájdete nás na facebooku